GÖZLERİMİZDEKİ PERDE

Toplumun engelli bireylere bakış açısı nasıldır diye sorsam? Sokağa dökülsek eminim herkes duyar abidesi, yardımsever pamuk gibi insan profili çizecektir.

Biraz sert giriş yapmış olabilirim ama galiba kova burcu olmamdan kaynaklanıyor. Gerçekçi bir bakış açısının insanı ya da içerisinde yaşadığı toplumu daha iyiye taşıyacağının inancındayım. O yüzden hayalperest değil de samimi duygularımızla ve yardımsever yanımızı davranışa dökmenin vakti geldi artık.

Yaşanmışlarla yazıma devam etmek istiyorum müsaadenizle… Araştırmalarım sonucunda görme engeli olan bireyin sokakta çektiği zorluklara göz attım.

Kaldırımların çok yüksek olması, görme engeli olan bireyin yaralanmasına neden olabilir. Aynı şekilde kaldırımlarda bulunan elektrik direkleri görme engeli olan bireylere zorluk çıkarmaktadır. Kaldırım üzerine konulan direkleri proje olarak onaylayan inşaat mühendislerine seslenmek istiyorum : “ lütfen direkleri kaldırıma koymayın!”

Gelişmekte olan ülke diyoruz ya kendimize gelişmeye zorluklarla başa çıkmaya çalışan bireylere yönelik iyileştirmelerde bulunursak daha iyiye gidebiliriz.

 Dikkatimi çeken bir konu daha mevcut. Görme engeli olan birey yol tarifi sorduğunda “şurada, burada, orada “ ifadelerini kullananlarımız var.

Mantık aramak istiyorum ama pek bulamıyorum açıkçası.

Birincisi biri sizden ricada bulunduğunda öncelikli olarak bireyin yüzüne bakmayı deneyin. İkincisi engeli fark etmemek imkansız bir durum. Engeli fark ettiğimizde beyin süzgecimizden nasıl bir üslup kullanmam gerekiyor diye düşünmek icap eder. Bireyin elinde beyaz baston veya gözünde gözlük gördüğünüzde bireye normal davranıp heyecana kapılmayın 😊

Bu haftaki yazımı eleştirel olarak ele almak istedim. Amacım zorluklarla mücadele etmeye çalışan görme engelli dostlarımıza farkındalık oluşturmak.

Dilerim dostlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak projeler üretebiliriz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın

Related posts

Leave a Comment