RAMAZAN NEDİR?

Selamünaleyküm dostlar: dostları sevenler, Dostlara dost olmaya niyet edenler.

İnsanız; noksanız. Ancak bizim bir kimliğimiz var: Müslümanız!

11 Ayın Sultanı mübarek Ramazan ayı geliyor.

Şimdilerde herkesin dilinde bir Ramazan edebiyatı başlayacak.

Gelin biz bu Ramazan edebiyatını Müslümanca konuşalım.

Kendilerini Allah’ın dinini yok etmeye, yok edemezlerse sulandırmaya adamış güçlerin ve onlara bilerek bilmeyerek alet olanların ortaya çıkardığı, kulların zevkine uyumlu İslam anlayışının eritmeye başladığı Ramazan düşüncesine karşı asıl Ramazanın ve orucun ne olduğunu anlayabilmek için önce, Ramazanın ne olmadığını kavramalıyız.

     NE DEĞİLDİR RAMAZAN?

Sadece iftar ayı değildir ramazan.

 Ramazan ayı, dünya nimetlerini elinin altında bulundurduğu hâlde, Rabb’inin emri olduğu için yemeyen içmeyen, şehvetlere karşı sabır imtihanını kazanmaya gayret eden mü’minlerin ayıdır. Abartılı bir israf şovuna dönüşen iftar sofraları Rabbani niteliği olmayan sofralardır. Bir saat sonraki teravih namazını kılmakta zorlanacak hâle getiren bir iftar sofrası Ramazana ait değildir.

 Ramazandan önce mü’minlerin kerih gördüğü müsrif harcamaları Ramazanın gölgesinde mübahlaştırmak hatalıdır. Ramazan bir açlık terbiyesi iken, onu açlık edebiyatına dönüştüremeyiz. alkol tüketilen otellerde iftar sofralarının kurulması, bunun adının da Allah rızası için iftar vermek olması en azından gülünçtür. Müslümanlar iftarlarına sahip çıkmalıdır. İçilip içilmeyeceği, yenilip yenilmeyeceği şüpheli olan şeylerle iftar sofrasına nasıl oturulur?

Corana’nın bize öğretmek istediği şeylerden biriside sanki bu değil mi?

Gösteriş iftarlarını elimizden nasılda aldı corona.

 İftarımızın, birilerinin bütçelerini doldurmalarına alet edilmesinden, Ramazan gününde yemek yenmesi kadar tiksinmeli ve buna karşı tepkili olmalıyız.

        SAHUR AYIDIR, ORUÇ AYIDIR RAMAZAN!

Yeme içme sayısının azaldığı, ancak mutfak masraflarının arttığı,

Yarım saat uykunun azalması ve yerine gündüzleri saatlerce uyunması değildir ramazan.

      HELE HELE GERİLİM AYI HİÇ DEĞİLDİR.

 Oruçlu olduğu için sinirlenen, esip gürleyen, vurup kıran Müslüman hatalıdır. İftara yetişemediği için, teravihi  kaçırdığı için kul hakkı ihlal eden, ahlaki olmayan sözler sarf eden mü’min Ramazanını harcayan mü’mindir, Aile  bireylerini rencide eden, iş arkadaşlarını, mescit dostlarını  kıran mü’min, imtihanını riske sokan mü’mindir. ^Ramazanda sinirlenen^ diğer zamanlarda ise sabırlı Müslüman, doğrulanması zor iddiaların sahibidir.

Unutmayalım kardeşlerim: Sadece yemek, içmek orucu bozmaz,

Kötü sözde oruca zarar verir.

   PEKİ, NE AYIDIR RAMAZAN?

Gözyaşı ayıdır

 Peygamber aleyhisselam öyle yaptı. Onun sahabileri, onların yolundan gidenler, gözyaşı akıttılar. Onlar eğlenmediler. Onlar, ebedî gülenlerden olmak için mahzun gittiler.

Zekât, sadaka, zikir, ilim, ibadet Ayıdır Ramazan.

 Uçan kuşlar gibi hür yatırımların zamanıdır.

 Ramazanda sadaka ve cömertlik, davaya hizmet, sınırsız düzeyde olmalıdır. Biri bine, bini milyona katlayarak, alanın Allah olduğunu bilerek sadaka yollarında koşmak gerekir

Ne kadar Kur’an o kadar Ramazan!

Kardeşlerim Kuran’ı kerimle kucaklaşma ayıdır Ramazan.

Bir başka yazıda yine hasbihal etmek duası ile.

Kardeşinize dua edin olur mu?

Şimdiden mübarek olan Ramazan sizi ve bizi mübarek kılsın inşallah.

Furkan Uğur Eşitti

Related posts

Leave a Comment