SEVGİ DİLİMİZ

Sevgi neydi? Sevgi emekti.” Klişesini hepimiz mutlaka biliyoruzdur. Merak etmeyin ben bu hafta sizlere klişelerden uzak bir sevgi anlayışından bahsedeceğim.

Sevgi; insanları birbirlerine yaklaştıran ve içsel olarak bağlayan doğal bir ruhsal eğilimdir.

Sevgi; bir şeyden hoşnut olmayı onu güzel görmeyi sağlar.

Sevgi; canlı, cansız her şeyi kapsar. Sevgi ilgiyi, ilgi de iyilik etmeyi gerektirir.

Sevgi, kişiyi yalnızlık ve ayrılık korkusundan kurtarır.

İnsanlar arasında barış, hoşgörü, yardımseverlik, fedakarlık gibi olumlu değerlerin gelişimine kaynak oluşturur.

Sevgi, sevilen şeye değer ve anlam katar. Bir insan bir başkasına sevgi ile yaklaşırsa ona değer veriyor ve onu önemsiyor demektir.

Peki sevgimizi muhatabımıza nasıl aktarabiliriz? Sevgimizin dilini nasıl kullanabiliriz? Biraz bu konu üzerinde duralım.

İlk olarak muhatabınıza sözlü iltifatlar veya takdir sözleri söylemeniz onu sevdiğinizi göstermenin ilk adımıdır. Kişi kendini özel hisseder ve sevildiğinden emin olur. Sevginizi dürüst ve sevecen tavırda ifade ederseniz aranızdaki bağları kuvvetlendirebilirsiniz.

İkinci olarak muhatabınız ile ortak bir uğraşta bulunmak, birbirinize önem verdiğinizi, birlikte olmaktan mutlu olduğunuzu gösterir.

Üçüncü olarak muhatabınıza hediye almak onun ile ilgilendiğiniz manası taşır. Ayrıca sevginizin görsel sembolleridir.

Dördüncü olarak; sevgi dili hizmet davranışları olanlar muhatabının yapmasından hoşlandığı şeyleri yaparlar. Muhatabına hizmet ederek onu memnun etmeye, onun için bir şeyler yaparak sevgilerini ifade etmeye çalışırlar. Yemek pişirmek, masayı toplamak, bulaşıkları yıkamak, çöpü dışarı çıkarmak vb. faaliyetlerde bulunabilirler.

Eylemlerimiz; anne babamızın oluşturduğu modelden, kendi kişiliğimizden, sevgi anlayışımızdan, duygularımızdan ve arzularımızdan etkilenir. Korkudan, suçluluktan, içerlemelerden dolayı yapılan hizmet davranışları sevgi ifadesi değildir.

Son olarak fiziksel temastan söz edelim. Fiziksel temas; sevgiyi iletmenin en güçlü aracıdır. El ele tutuşma, sarılma kişinin muhatabına olan sevgisini ifade eder. Fiziksel temas bazılarımız için birincil sevgi dili olduğundan temas olmadan sevildiklerini hissetmezler.

Beş sevgi dilinden bahsettik. Sizlerde hangi sevgi dili veya sevgi dilleri daha baskın? Hadi gelin kısa süreliğine de olsa içimize dönelim ve keşfedelim. Yorumlara yazalım😊

 Yakınlarınıza sevginizi belli etmek çok güzel bir eylemdir. Sevmek ve sevilmek tüm canlıların hakkıysa birbirimizi bu haktan mahrum bırakmayalım. Sevgi her daim sizlerle olsun.

Görüşmek üzere😊

Related posts

Leave a Comment