İÇİMİZ YANIYOR!

Dünya neden mazlumlara yapılan zulümlere sessiz?

Evet, ahir zamanda yapılan zulümlere insanoğlu sesiz kalmayı tercih etmektedir. Yaklaşık 46 gündür itrail Gazze’ye insanlığa sığmayacak bir biçimde saldırmaya devam etmektedir. İtrail sahiplerinin desteğiyle Filistinlileri bebek, çocuk, yaşlı, kadın demeden öldürmeye ve yok etmeye insafsızca devam ediyor. Zalim itrailin bu iştahı, ortaya çıktığından beri hiçbir zaman dinmemiş ve dinmeyecek olup insani hakları hiçe saymaktadır. Bu hırçın varlıklara karşı ABD yönetimi bizzat destek vererek,  AB yöneticileri de sessiz kalarak bu zulme taraf olmuşlardır. Ancak son günlerde görüyorum ki birçok ülkenin insanlığını yitirmemiş vatandaşları elinde geldikçe bu zulmü protesto etmeye çalışmaktadırlar.  İtrail uluslararası hukuka aykırı davranarak ve çiğneyerek kendi bildiğini okumaya devam ediyor.

İtrail Gazze’yi havadan, karadan, denizden kontrol altında tutmakta ve içilecek suyu bile engellemektedir. Bu nedenle başta mahsun Gazze olmak üzere tüm Filistin topraklarında kendi iskan işlemlerini yürütmektedir. Gazze, resmen bir hapishane gibi yıllardır İtrail’in tel örgüleri, duvarları arasında sıkışıp kalmış. Dünya ile tek bağlantıları olan Refah sınır kapısıdır buda Mısır yönetiminin yanlı tutumundan dolayı istenilen yardımlar ve ilişkiler sağlıklı ilerleyememektedir. Adeta havasız kaldılar. En zaruri ihtiyaç maddeleri, ilaç, su bile temin edilemiyor. Her türlü yokluğa rağmen yaşamaya ve topraklarını korumaya çalışan bu cesur yürekli insanlar zalim işgalci itrail’in bombaları altında çaresiz ve yalnız bir toplum olarak canpervane olarak karşı direniyorlar. Yaşlı insanları, kadınları bir tarafa bırakalım daha gün yüzü görmemiş anne karnındaki ve yeni doğmuş yaşına bile girmemiş bebekler, günahsız çocuklar hiçbir suçları yokken şehit edilmekteler.  Yanmış bedenler, parçalanmış bedenler, cesetleri darmadağın olmuş bedenler, ruhsal travma yaşayan insanlar……

Savaşların bile hukuku varken, insanların vücutlarına saygısı varken bu zombileşmiş, karaktersiz insan görünümlü mahlûkatlar daha nereye kadar bu zulümleri yapacaklar? Tüm bunlar karşısında Batı dediğimiz devletlerden insaf beklemiyoruz aslında. Çünkü onların böyle bir derdi, amacı yok. Lakin bizi üzen ve düşündüren bir iki devlet dışında İslam dünyasının bu vurdumduymazlığıdır. Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı nerede? Yapılacak bir şey yok mu? Bu kadar İslam devletinin bırak Filistin’e destek verebilmeyi hiç mi insanı yardımların ulaşmasında etkisi yok. Petrol zengini ülkeleri bir karar alsalar ve petrol satışını belli bir süre durdursalar… Bu adım bile batılı devletleri ve İtrail’i yola, dize getirecektir. Çünkü itrailin ve destekçilerinin dini imanı paradır.

Üstat Ahmed Arif tek cümleye bu durumları ne güzel özetlemiş: “Kelebeklerin bile çocuklardan daha uzun yaşadığı bir coğrafyada, size hangi şiiri yazayım? demiştir. İnşallah günün birinde İtrail, Gazze’nin gözyaşlarında ve kendi döktüğü kanda boğulacaktır. Hislerime tercüman olan bir şiiri sizlerle paylaşmak istiyorum;

Gözlerime nehirler yapan Gazze

Bir kuşluk vakti ruhumun derinliklerinden duydum adını

Sabah gün ağarmadan yola çıkanlar gibi

Azığıma katık ettim adını

Bir çocuk ölür şimdi Gazze’de

İçimin duvarları yıkılır birden

Ezer geçer bir tank ayaklarımı

Gazze, gözyaşlarıyla kurtulan gemi

Nuh’un gemisi.

Gazze, iyi insanların şehri

İstanbul’un, Bağdat’ın, Bosna’nın kardeşi…

Gözlerim doluyor, evime beton yığınları

Gazze toz bulutu bombalardan

Oturur yüreğime cam kırıkları

Tehlikelidir dünyada Gazze çocukları.

Ellerde taş, ağzına kadar dolu cesaret

Onlar insanlığın direniş temsilcileri.

                                               (Ufuk Türk)

Tüm bunların üstesinden gelmek için çözüm yolu bellidir, hakiki manada ittihad-ı İslam (islam birliği) sağlayarak İslam dünyasını uyandırıp, en azından Nato gibi sskeri güç birliği, AB gibi bir siyasi birlik oluşturulmasıdır.

ALLAH’IM UHUD, HENDEK, HUNEYN, ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA YARDIM ETTİĞİN GİBİ GAZZELİ KARDEŞLERİMİZEDE YARDIM ET, BUNUN İÇİN TÜM İSLAM ALEMİNE GÜÇ KUVVET VER ….

Fethi Ahmet ÖNER

Eğitimci/yazar

fethiahmetoner@gmail.com

Related posts

Leave a Comment